INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu
Biogram został opublikowany w 1977 r. w XXII tomie Polskiego Słownika Biograficznego.
 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Narbutt Antoni, pseud. Antonar (1876–1954), dziennikarz, redaktor „Tygodnika Wileńskiego” i „Kuriera Litewskiego”, urzędnik Min. Poczt i Telegrafów. Ur. 2 V na Wileńszczyźnie, był synem Ferdynanda i Konstancji z Zienkiewiczów, właścicieli majątku ziemskiego na Litwie. Po odbyciu początkowej edukacji kształcił się w Petersburgu na początku bieżącego stulecia. Po przybyciu do Wilna zetknął się ze środowiskiem dziennikarskim i artystycznym, współpracując z osobistościami znanymi w Wilnie: z Józefem Hłasko, redaktorem „Dziennika Wileńskiego”, organu Narodowej Demokracji (ND), z Hipolitem Korwin-Milewskim, założycielem i wydawcą „Kuriera Litewskiego”, związanego z ND, z Benedyktem Hertzem, bajkopisarzem i satyrykiem związanym z Polską Partią Socjalistyczną, z Franciszkiem Olechnowiczem, wybitnym działaczem białoruskim, z malarzem Ferdynandem Ruszczycem i in. W tym czasie pisywał pod pseud. Antonar w miejscowych pismach satyrycznych, m. in. w „Wilniance”. W r. 1910/11 założył tygodniowe czasopismo społeczno-kulturalne „Tygodnik Wileński”, przy czym nawiązał do „Tygodnika Wileńskiego” założonego w r. 1815 przez Joachima Lelewela, opatrując pierwszy numer reaktywowanego pisma fotokopią karty tytułowej swego lelewelowskiego poprzednika. Czasopismo to – którego N. był w początkowej fazie wydawcą i redaktorem odpowiedzialnym – w poglądach zbliżone do ND, przynosiło informacje z życia kulturalnego i społecznego. W numerze pierwszym (grudzień 1910) redakcja zapowiadała, że szczególnie interesuje się sprawami na Litwie i Białorusi, zamierza nawiązać współpracę z kołami literacko-artystycznymi Ukrainy, Wołynia i Podola, a także zamieszczać wiadomości z życia polskich grup osiedleńczych w Rosji i emigracji w Ameryce. W niedługim czasie N. przeszedł do „Kuriera Litewskiego”, gdzie pracował na stanowisku redaktora odpowiedzialnego. W r. 1913 został zasądzony przez władze rosyjskie na karę pieniężną z zamianą na dwutygodniowy areszt za umieszczenie na łamach „Kuriera” tekstu mowy wygłoszonej w Dumie przez posła Feliksa Raczkowskiego, zgłaszającego interpelację w sprawie dwóch Polaków uwięzionych przez gubernatora miasta Mińska.

W r. 1918, po odzyskaniu niepodległości przez państwo polskie, przeniósł się N. do Warszawy. Od 18 III 1919 rozpoczął pracę w Min. Poczt i Telegrafów. Był sekretarzem ministra, a potem skarbnikiem Ministerstwa. W r. 1936 przeszedł na emeryturę. W l. 1935–8 publikował wiersze okolicznościowe, przeważnie o tematyce religijnej i patriotycznej, w młodzieżowym „Płomyku” i „Płomyczku” oraz w paru warszawskich czasopismach. W latach drugiej wojny światowej przebywał nadal w Warszawie, którą opuścił po powstaniu warszawskim. Wrócił do stolicy w marcu 1945. Od maja t. r. do śmierci był pracownikiem fizycznym, wespół z synem Jerzym, w urzędzie pocztowym w Warszawie. Zmarł 30 XI 1954 w Warszawie, pochowany został na cmentarzu katolickim na Woli.

Żonaty był ze Stanisławą z Glińskich. Zostawił dwóch synów: Jerzego, literata, i Olgierda, historyka filozofii i starożytności chrześcijańskiej.

 

Wrocki E., Z doli i niedoli moich zbiorów muzycznych, W. 1937 s. 21; – „Nasz Kraj” (Wil.) T. 7–8: 1913; – Dokumenty dotyczące służby N-a w Min. Poczt i Telegrafów w posiadaniu syna Olgierda Narbutta; – Życiorys napisany przez syna Olgierda w Materiałach Red. PSB.

Red.

 
 
 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.

Media

 
 
 

Postaci z tego okresu

 

w biogramy.pl

 

Andrzej Galica

1873-11-27 - 1945-06-06
generał brygady WP
 

Wieńczysław Gliński

1921-05-10 - 2008-07-08
aktor filmowy
 

Józef Neumann

1857-01-25 - 1932-12-30
prezydent Lwowa
 

Janusz Lech Kondratiuk

1943-09-19 - 2019-10-07
reżyser filmowy
 
więcej  

Postaci z tego okresu

 

w ipsb

 

Aleksander Czajewicz

1843-12-04 - 1926-08-03
matematyk
 

Tadeusz Czerniawski

1877-10-25 - 1938-03-10
kompozytor
 

Antoni Bądzkiewicz

ok. 1831 - 1893-07-04
pedagog
 
więcej  
  Wyślij materiały Wyślij ankietę
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.